Марцишор у ОШ “Сава Максимовић“ у Мраморку 2024. године

Објављено понедељак, 14 октобар 2024 Аутор Мариника Пурић

Марцишор у ОШ “Сава Максимовић“ у Мраморку 2024. године Наша школа већ неколико година уназад спроводи ликовни конкурс на тему Мărțișor. Сви ученици од 1.до 4. разреда са територије Општине Ковин су позвани да учествују у ликовном конкурсу на тему „Mărțișor“. Конкурс је трајао до 10. јуна 2024.године.

Mărțișor је традиционалан румунски празник који обележава долазак пролећа. Верује се да marcisor доноси срећу. Он је традиционално састављен од црвено-беле машне: црвена боја симболизује зиму, а бела пролеће, а затим се овима придодају други симболи среће: детелина са четири листа, оџачар, потковица, срце. Ови симболи су се носили до процвата дрвета, а затим качили о њихово грање.
Уз звуке румунских песама које говоре о овом празнику, легенди о настанку симбола пролећа, марцишора, ученици су слободно стварали. Израђене су честитке са лепим жељама на румунском језику „ O primevara fericita !“ ( Једно срећно пролеће! ) . Извршена је изложба ученичких радова.
У нашој школи је у петак, 1. марта 2024.године обележен је празник пролећа Мărțișor. Ученици наше школе од 1. до 4. разреда који похађају часове Румунског језика са елементима националне културе су плели машнице од црвене и беле вунице. Ово је било једно предивно дружење и развијање квалитетних међуљудских односа, упознавање и поштовање обичаја других народа и развијање креативних способности ученика кроз израду симбола пролећа и честитки са лепим жељама. Резултати ликовног конкурса „Mărțișor“ шк.2023/2024.г.“

2.разред
Анастасија Вујовић, ОШ „ Сава Максимовић“ Мраморак
2. место
Теодора Барабаш, , ОШ „ Ј.Ј.Змај“ Ковин
Лука Буљугић, ОШ „ Сава Максимовић“ мраморак
3.разред
Михајло Крстић, ОШ „ Сава Максимовић“ Мраморак
2.место
Лука Болић, ОШ „ Сава Максимовић“ Мраморак
Милана Мундруц, , ОШ „ Сава Максимовић“ Мраморак
4.разред
Лара Стојановић, ОШ „ Сава Максимовић“ Мраморак
2.место
Страхиња Полић, ОШ „ Сава Максимовић“ Мраморак
Катарина Вујчић, ОШ „ Сава Максимовић“ Мраморак
Комисија за избор радова заседала 21.06.2024.г. у , ОШ „ Сава Максимовић“ у Мраморку. Чланови Комисије су наставници предметне натаве : Александра Сорајић, Ирена Крничан и Милица Илић.