Европски дан трговине људима
Европска Комисија је 2007. године прогласила 18. октобар за Дан борбе против трговине људима. Од тада се у свим земљама чланицама ЕУ организују
активности на националном нивоу којим се жели скренути пажња јавности на опасности и последице трговине људима.
Трговина децом и младима је посебно сложен феномен, а запослени у образовању препознати као они који међу првима могу да примете знаке који указују на могуће ризике или укљученост у ланац трговине људима, у том смислу, установе образовања – шкјоле, имају веома значајну улогу у пружању подршке ученицима који су жртве трговине људима, а посебно у процесу ресоцијализације и опоравка.
У Републици Србији реализује се Стратегија превенције и сузбијања трговине људима, посебно женама и децом и заштите жртава за период од 2017. до 2022. године („Сл. гласник РС“, бр.77/2017) , управо је улога образовног система у овом процесу веома значајна и процењује се као једна од кључних у превенцији трговине људима, пре свега трговине децом, односно ученицима.
Услед свакодневног контакта са ученицима, наставници и стручни сарадници међу првима могу да уоче неке од знакова који указују на повећан ризик или потенцијалну укљученост ученика у неки од облика трговине људима. Благовремено откривање и препознавање фактора ризика и могућности да ученик постане део ланца трговине представља основ за правовремено реаговање и адекватну интервенцију у циљу спречавања експлоатације ученика и/или обезбеђивања адекватне подршке ученику. Наставници и стручни сарадници се препознају као важни сарадници, а њихово познавање феномена трговине
људима, способност препознавања знакова трговине људима у школском контексту и познавање процедура поступања су од великог значаја у борби против трговине људима, односно младима. У складу са наведеним, од суштинске важности је унапређивање компетенција наставника и стручних сарадника за рано препознавање и процену ризика да је дете/ученик потенцијална жртва трговине људима.