Ученици

Европски дан борбе против трговине људима

Објављено понедељак, 18 октобар 2021

Данас је Европски дан борбе против трговине људима. Kaмпању је покренуо Савет Европе с циљем подизања свести о борби против трговине људима. Европска Kомисија је 2007. године прогласила 18. октобар за Дан борбе против трговине људима. Од тада се у свим земљама чланицама ЕУ организују активности на националном нивоу којим се жели скренути пажња јавности на опасности и последице трговине људима.

Трговина људима је глобални феномен који погађа све земље (како оне у транзицији и неразвијене земље, тако и земље у развоју).  Трговина људима се односи на активнсти којима се на неки начин приморава нека особа, да  буде искоришћена у циљу експлоатације било које врсте.

До експлоатације долази употребом силе, претње, преваром, злоупотребом положаја, отмицом или на неки други начин.  Када се ради о трговини децом, није важно које средство је употребљено - говоримо о трговини људима, чак иако није било елемената претње, принуде, злоупотребе положаја и слично. Такође, пристанак жртве – а нарочито детета – на експлоатацију не мења чињеницу да се ради о трговини људима и да је то кривично дело. Циљ трговине људима је остваривање зараде (или неке друге користи) кроз експлоатацију, било да се ради о принудном раду, принудном просјачењу, принуди на вршење кривичних дела, сексуалној експлоатацији, принудним браковима, трговини органима или неком другом облику.

Трговина људима представља најгрубљи начин кршења људских права и једно од најтежих кривичних дела против човечности. Обично почиње врбовањем, превожењем, пребацивањем, скривањем или примањем. Постоји неколико начина како трговци људима долазе до људи, неки од њих су:

• потенцијалним жртвама нуде се лажни пословни ангажмани
  • злоупотреба деце (продаја деце због сиромаштва у којој се породица налази)
  • отмица

Последице трговине људима су веома тешке, оне могу бити психичке: (траума, стрес, нарушене емоционалне реакције, неповерење, осећање безвредности, ниско самопоштовање, повлачење из друштва, ризично понашање у адолесценцији); физичке (повреде, смрт, разна тешка обољења), друштвене (прекидање веза са породицом, другим људима, обележеност, одбацивање), економске (материјална штета – рад без зараде).

Увек треба имати на уму да се трговина људима не догађа „неком другом“ и „негде другде“. Она се може догодити било коме и било где,  из тог разлога треба ову тему увек изнова покретати, скретати пажњу на ову појаву и и едукавати децу шта све можемо да урадимо како до овога не би дошло.

Општинско такмичење у стоном тенису

Објављено четвртак, 30 септембар 2021

На општинском такмичењу у стоном тенису, одржаном 29.09.2021. године у Скореновцу, ученица наше школе, Јелена Дучић (8. разред) у појединачној конкуренцији, освојила је прво место, док су ученици 8. разреда Миодраг Ковачевић и Огњен Новичић постигли значајан успех.

Опширније: Општинско такмичење у стоном тенису

Активност на часу биологије

Објављено уторак, 28 септембар 2021
Аутор наставник биологије Душка Мосуровић

Ученици шестог разрееда су на часу биологије у оквиру наставне јединице „Разлика између биљне, бактеријске и животињске ћелије“ од пластелина на веома креативан и занимљив начин представили разлику између биљне, бактеријске и животињске ћелије.

Пријем првака школске 2021/2022.године

Објављено петак, 03 септембар 2021

У уторак, 31.августа 2021. године  је у Основној школи „Сава Максимовић“ у Мраморку извршен  свечани пријем ђака првака и упознавање ученика петог разреда са будућим одељењским старешином Жељком Марковић.

Учитељ првог разреда Лућијан Чолак је поздравио ученике и родитеље и пожелео им срећан полазак у школу и успешну нову школску годину.

Опширније: Пријем првака школске 2021/2022.године

Ученица наше школе на Покрајинском такмичењу у атлетици

Објављено субота, 15 мај 2021
Аутор Маја Милошевић

На окружном такмичењу у атлетици, одржаном 11.05.2021. на Градском стадиону у Панчеву, у дисциплини скок у даљ, ученица наше школе, Исидора Павловић, 8. разред, освојила је друго место. Честитамо ученици на постигнутом успеху и на пласману на Покрајинско такмичење у атлетици у дисциплини скок у даљ које је одржано 13.05.2021. године у Новом Саду.

Ускрс

Објављено четвртак, 13 мај 2021

Као и претходних година, ученици  од првог до четвртог разреда  ОШ“Сава Максимовић“ Мраморак су поводом Ускрса у својим учиницама фарбали ускршња јаја.  Ученици су са одушевљењем  учествовали у овом традиционалном обичају и веома маштовито су офарбали и украсили  јаја, а сваки ученик је кроз ову активност показао своју креативност и оргиналност.

Ускршња јаја су изложена у учионицама, а ученици су у веселој и празничној атмосфери обилазили изложбу у оквиру свог разреда  радујући се пролећном распусту и предстојећим празницима .

Добродошлица

Објављено субота, 28 август 2021