Мали знак поштовања дела Иве Андрића

Објављено понедељак, 21 октобар 2024 Аутор Драгана Пауновић

У петак 18. 10. 2024. године у оквиру активности Обогаћеног једносменског рада „Корак пред матуром“ наставница српског језика и књижевности са својим ученицима, осмацима, обележила је, са закашњењем, дан рођења нашег нобеловца. Иво Андрић рођен је између 9. И 10. октобра 1892. године у Доцу код Травника. Подсећајући ученике на основне биографске податке и Андрићева дела која су рађена и наговештавајући обраду нових дела у осмом разреду и касније, припремљена је анализа приповетке, хронике „Мост на Жепи“ која се више не обрађује у основној школи. Знајући вредност дела, разматрано је о времену када се и зашто градио мост, ко га је саградио и поруке које дело шаље, али и речи да је „У ћутању сигурност“. Дошло је до расправе да ли је то баш тако, да ли треба прећутати или рећи шта мислимо. Ученици су се упознали са асертивним понашањем, и коли кј оно битно у комуникацији. Ученици , који су увек активни, били су и сада, а остали су само пратили активности и презентацију која је била део припреме.
Ученицима је скренута пажња на емитовање серије „Нобеловац“ и зашто ју је добро погледати.