Посета Ветропарку „Чибук 1“

Објављено четвртак, 13 јун 2024 Аутор Мариана Драгичевић

У понедељак, 10.6.2024, одељења III/1, III/2 и IV/1 су са својим учитељима и у пратњи директора школе Љиљане Крничан посетили Ветропарк „Чибук 1“.

Посета је била организована од стране Ветроелектране Балкана. Са паркинга наше школе кренули смо око 9:20. На пут је кренуло укупно 32 ученика у пратњи учитељице Бранкице Савић, учитеља Саше Мојашевића и учитељице Мариане Драгичевић.

Испред управне зграде су нас дочекали представници „Чибук 1“, пожелели нам добродошлицу и поделили ученике у три хетерогене групе, како би рад био ефикаснији, сврсисходнији и сви ученици активни. Док је једна група ишла до подножја једне од ветротурбина, друге две групе су биле смештене и управној згради у две просторије где су добиле материјале за израду мини ветрењача, сок за освежење и бананице за бољу концентрацију.

Читаву посету је пратила прилагођена прича за дечији узраст о важности Ветропаркова и чињеницама везаним за „Чибук 1“.

Током посете смо научили, а неки и обновили научено:

• Шта су то обновљиви и необновљиви извори енергије?
  • Ветропракови су значајни због тога што спадају у обновљиве изворе енергије.

Да се:

• „Чибук 1“ простире у атару нашег села.
  • Највећи је енергетски пројекат у Србији и на западном Балкану.
  • Састоји се од 57 ветротурбина.
  • Висина ветротурбине са краком елисе је око 170 m.
  • Оптимална јачина ветра за ефикасан рад ветротурбина је од 3 m/s до 25 m/s.
  • Када је ветар јачи турбине се блокирају, престају с радом.
  • Највећу ефикасност турбине постижу на јачини ветра од 12 m/s.
  • Ветропаркови учествују у умањењу негативних утицаја на животну средину.
  • Запослени воде рачуна о заштити живог света тако што се ноћу гасе ветротурбине које се налазе на путу слепим мишевима, а и врши се свакодневни мониторинг угинулих птица, како би се предупредила еколошка катастрофа.

Након кратке, али веома значајне посете, ученици су око 12:00 часова стигли испред школе.

Посета је била занимљива, прилагођена узрасту, едукативна и интерактивна. Ученици су знатижељно постављали питања, а домаћини су имали стрпљења да на свако постављено питање веома детаљно и занимљиво одговоре. Одушевљено су правили ветрењаче.

Захваљујемо се управи Ветропарка „Чибук 1“ на лепој добродошлици и унапред се радујемо даљој сарадњи!