Свечана додела награде Покрајинске владе „Таленти 2023“ школском оркестру ОШ“Сава Максимовић“Мраморак и ментору проф.Виолети Помар

Објављено понедељак, 18 децембар 2023 Аутор Љиљана Крничан

Покрајинска влада преко двадесет година награђује најуспешније даровите ученике са територије Аутономне Покрајине Војводине са циљем одавања
друштвеног признања, подстицања даровитости и промоције правих вредности. О добитницима награда одлучује Комисија за избор кандидата, а коначно решење доноси Покрајинска влада. Ове године Покрајинска влада доделила је 7 специјалних новчаних награда ученицима, 86 новчаних награда ученицима, 3 награде хоровима, 1 награду школском оркестру, 85 новчаних награда менторима и 320 похвала ученицима. Покрајински секретар за спорт и омладину Дане Баста 13.децембра 2023.године уручио је награде ученицима и њиховим менторима за постигнуте резултате на републичким такмичењима и такмичењима у иностранству у области образовања, науке, технике, културе и уметности, српског језика, страних језика, историје, математике, информатике, физике, хемије, биологије, географије,техничког образовања, музике, ликовне и балетске уметности.
У области МУЗИКА награђен је један школски оркестар- оркестар ОШ“ Сава Максимовић“ Мраморак, ментор проф.Виолета Помар. Оркестар наше школе освојио је Прву награду на 23.РЕПУБЛИЧКОЈ СМОТРИ ОРКЕСТАРА ОСНОВНИХ И ОСНОВНИХ МУЗИЧКИХ ШКОЛА СРБИЈЕ;

 23.РЕПУБЛИЧКА СМОТРА ОРКЕСТАРА ОСНОВНИХ И ОСНОВНИХ МУЗИЧКИХ ШКОЛА СРБИЈЕ, одржана је 28.5.2023. у Сремским Карловцима.
 Освојено 100 бодова ( Лаурет овогодишњег такмичења)
 Чланове оркестра чини 38 ученика од петог до осмог разреда.Традиција оркестарског музицирања у нашој малој школи постоји пуних 20 година. Мешовити оркестар основне школе „Сава Максимовић“ пуне две деценије доноси бројна висока признања на такмичењима и фестивалима.Оркестарску групу чине ученици различитих социјалних структура, вештина и постигнућа, група укључује и ученике који се образују по ИОП-у. Сви чланови оркестра активностима приступају веома одговорно, негују тимски рад, осећај заједништва, међусобно уважавање и поштовање, поштују ауторитет наставника.
Љубав према заједничком музицирању и осећај припадност овој групи значајно је оснажила личност и вештине сваког ученика. Успех овог ансамбла је
утолико већи ако се нагласи да се у групи не налазе ученици музичких школа. Оркестарско музицирање изнедрило је велики број појединаца који су и након завршене основне школе наставили да се активно баве музиком - професионално или аматерски.

Програм високог уметничког нивоа, на ком диригент проф. Виолета Помар инсистира, оплемењује не само репертоар школских приредби, већ и целу
нашу друштвену средину. Ниво и квалитет извођења из године у годину све више расте, о чему сведоче и бројна републичка признања:
• 2004. на 5. Републичком такмичењу оркестара основних и нижих музичких школа у Вршцу осваја III награду (80 бодова).
• 2006. на 7. Републичком такмичењу оркестара основних и нижих музичких школа у Вршцу осваја I награду (95 бодова).
• 2007. на 8. Републичком такмичењу оркестара основних и нижих музичких школа у Вршцу осваја I награду (91,40 бодова).
• 2008. на 9. Републичком такмичењу оркестара основних и нижих музичких школа у Вршцу осваја I награду (93 бода).
• 2017.I награда На 18. Републичкој смотри оркестара основних и нижих музичких школа у Лазаревцу са 95 бодова.
• 2018. III награда На 19. Републичкој смотри оркестара основних и нижих музичких школа у Лазаревцу (76 бодова)
• 2019.I награда На 20. Републичкој смотри оркестара основних и нижих музичких школа у Лазаревцу (98 бодова)
• 2022. на 21. Републичкој смотри оркестара основних и нижих музичких школа у Сремским Карловцима (I награда 92 бодова )
• 2023. I награда на 22. Републичкој смотри оркестара основних и нижих музичких школа у Сремским Карловцима( 100 бодова, лауреат целокупног такмичења )