Награђени ученици на конкурсу „Mărțișor“ у оквиру Дечије недеље 2023.

Објављено недеља, 08 октобар 2023 Аутор Мариника Пурић

Традиционално, у Основној школи „ Сава Максимовић“ у Мраморку почетком марта 2023. године одржане су креативне радионице у одељењима у којима се
изучава Румунски језик са елементима националне културе. У оквиру ових радионица израђени су симболи пролећа, Мărțișor.

Mărțișor је традиционалан румунски празник који обележава долазак пролећа. Тог дана, дакле 1.марта женама, девојкама и девојчицама поклањају се
симболи у знак захвалности. Сматра се да Мărțișor доноси срећу. Он је традиционално састављен од црвено-беле машне: црвена боја симболизује зиму, а бела пролеће, а затим се овима придодају други симболи среће: детелина са четири листа, оџачар, потковица, срце. Црвена и бела боја симболизују борбу између зла и доброг, између зиме и пролећа. Ови симболи су се носили до процвата дрвета, а затим качили о њихово грање. Уз звуке румунских песама које говоре о овом празнику, легенди о настанку симбола пролећа, Марцишора, ученици су слободно стварали - плели су Mărțișor од црвене и беле вунице. У завршном делу радионице израђене су честитке са лепим жељама на румунском језику „ O primevara fericita !“ ( Једно срећно пролеће! ) и одражана је изложба ученичких радова.
Сви ученици од 1. до 4. разреда са територије Општине Ковин већ четврту годину заредом су позвани да учествују у ликовном конкурсу на тему „Mărțișor“.
Конкурс је трајао до краја школске2022/2023. године. У оквиру Дечије недеље 2023. ученицима конкурса са територије Општине Ковин на тему „Мărțișor“ у шк.2022/2023. години чији су радови били најуспешнији додељене су пригодне награде и захвалнице. Радионице су биле једно предивно дружење и развијање квалитетних међуљудских односа, упознавање и поштовање обичаја других народа и развијање креативних способности ученика кроз стварање разних облика и
цртежа. Због неговања и поштовања мултикултуралности овај начин  обелажавања празника пролећа постао је традиција у нашој школи.
Резултати конкурса „Mărțișor 2023.“

2.разред
Паунов Андреј, ОШ „ Ј.Ј.Змај“ Ковин