Настава на даљину за ученике оснoвних и средњих школа у Србији ће почети у уторак, 17. марта.

Објављено понедељак, 16 март 2020 Аутор Љиљана Крничан

Едукативни садржаји за учење на даљину биће емитовани на трећем каналу Радио-телевизије Србије (РТС Kанал 3) за ученике основне школе.

Посебно припремљени и адаптирани образовни садржаји за ученике основне школе емитоваће се свакодневно од 8 часова, шест дана у недељи и обухватаће обрађене наставне јединице изабраних предмета, у складу са прописаним планом и програмом наставе и учења.

Часови ће бити емитовани на РТС Kанал 3, према распореду по разредима, који ће дан пре емитовања бити доступан на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја (www.rasporednastave.gov.rs).

За све ученике од 1. до 7. разреда емитоваће се образовни садржаји у блоковима од по два часа дневно.

За ученике 8. разреда емитоваће се едукативни садржаји у блоковима од по три часа дневно, од којих ће два увек бити српски језик и математика, а трећи час је један од предмета који се полажу на завршном испиту.

У наредним данима биће емитовани часови и на језицима националних мањина, очему ће школе бити благовремено информисане путем сајта Министарства и сајтова националних савета националних мањина.

Такође, на платформи РТС Планета за ученике припаднике националних мањина који у целости похађају наставу на матерњем језику, биће доступни и други дигитални садржаји, као и снимци часова, о чему ће бити обавештени путем сајта Министарства и сајтова националних савета националних мањина.

За ученике којима је потребан структуриран индивидуализован приступ у раду, односно прилагођавање у оквиру индивидуалног образовног плана (ИОП), ИОП-1, ИОП-2 и ИОП-3, потребно је да наставници припреме посебне материјале за учење и да их учине доступним ученицима на начин који договоре са њиховим родитељима.

У случају да интернет није доступан свим ученицима, обавеза је директора и одељењских старешина да распоред часова који ће бити емитовани на РТС Kанал 3 редовно објављују на месту које је директно доступно ученицима и родитељима.