Пројекат “Моја школа – школа без насиља” се заснива на низу акција и поступака са циљем да се смањи насиље у школи. На том путу свима у школи је потребно пуно подршке. Један од извора подршке су сами ђаци и њихови представници окупљени у ВТ – вршњачки тим.
Спровођење одабира ученика у Вршњачки тим реализовано је у јуну 2008. године. Ученици су нагласили да је насиље озбиљан проблем којим треба да се бавимо. Са одушевљењем су прихватили идеју да се формира ВТ – вршњачки тим. Анкетирању су приступили врло савесно и одговорно и сматрамо да су одабрали најбоље представнике свог одељења. Формиран је Вршњачки тим који сачињавају представници свих одељења од петог до осмог разреда. У тиму је 19 ученика. Активности Вршњачког тима подељене су у две фазе:
- обука чланова Вршњачког тима кроз 12 радионица
- аутономно деловање Вршњачког тима.
Радионице, односно обу ку прошло је 19 чланова ВТ који су путем игре стекли вештине и знања за осмишљавање школских акција. ВТ има подршку целе школе и деловаће у кризним ситуацијама како би у погледу насиља навели остале ђаке да се укључе у смањење и спречавање насиља. Знамо ли ми шта је насиље? Тешко нам је понекад да га препознамо, а и ако га препознамо шта ћемо даље.
Дак ле, насиље ћемо учинити видљивим и успећемо да изазовемо реакцију ако:
Замо лимо актере да проблем реше мирним путем.Ако не успемо лепим речима, покушаћемо их под митити чо коладом, а и досађивање се показало ефикасним (молим те, молим те...). Претње, физичко решавање свађе, псовање, уцењивање, шутирање је оно што није препоручљиво ни ефикасно у оваквим ситуацијама. Шта је то што Вршњачки Тим може да понуди другима:
- борба против насиља
- тимски рад
- помоћ да се други осећају сигурно
- разни видови дружења
- спортске активности
На постављено питање: Шта је све важно да би се заједничким снагама обавио задатак одговорили смо: подела посла, тимски рад, да сарађујемо, договор, слога, другарство, уважавање свачијег мишљења, да сви учествују у раду, да нема дискриминације учесника у заједничком раду...Од важности је, свакако, нагласити да се овде не ради о претварању да је све у реду, нормално и лепо.
|
|
Погодака: 1888